III Niedziela Wielkiego Postu 2018 r.

Wj 20, 1-17; Ps 19 (18), 8-9. 10-11; 1 Kor 1, 22-25; J 2, 13-25

            Jeśli myślisz, że Bóg, owszem, jest, ale raczej jest daleki; że może i działa, ale bardzo powoli, tylko czasem; że tylko niektóre osoby i to tylko te szczególne doświadczają tego działania to mylisz się w tym wszystkim bardzo. Dzisiejsze Słowo przedstawia Go zupełnie inaczej – jako Boga działa, Boga konkretnego i zdecydowanego.

            W I czytaniu Bóg daje ludziom przykazania. Nie jest to zbiór mętnych mądrości. Są to konkretne i zdecydowane wskazania. Od pierwszego do ostatniego przykazania. Robi to dla dobra swoich dzieci. Wie, że nawet mały kompromis ze złem prowadzi do coraz większych, aż do zatracenia i zniszczenia człowieka. Dobry Ojciec jest ostry i zdecydowany w ochronie swoich dzieci.

            W II czytaniu św. Paweł pod natchnieniem Ducha Świętego dla ewangelizacji powierzonych mu ludzi mówi bardzo kontrowersyjne w owych czasach słowa. Mówi o krzyżu Jezusa. O śmierci zadanej w sposób nieludzki i haniebny. W sposób ludzki było to zgorszeniem dla słuchaczy. Ale ta nauka, prawda o Jezusie daje zbawienie. Paweł pod natchnieniem Bożym działa w sposób ostry i zdecydowany.

            W Ewangelii widzimy Jezusa jako mocnego i bezkompromisowego człowieka. On wie, że do handlarzy i kupujących mężczyzn przemówi tylko taki siłowy argument. W rozmowie z Żydami Jezus także jest bardzo stanowczy i konkretny.

Nie widzisz albo z trudem dostrzegasz takie Boże działanie w swoim życiu? Myślę, że brakuje Ci jednej rzeczy, aby Bóg mógł zacząć działać tak też i w Tobie. Oczywiście dla Twojego wielkiego dobra. Brakuje Twojej otwartości na Niego, czyli odpowiedniej wiary. W Wielkim Poście pozwól Mu być w Tobie Bogiem konkretnym i działającym ciągle. To dobry czas na wzrastanie w wierze.  To dobry czas by zaufać Bogu na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *