Niedziela Palmowa 2018 r.

Bóg jest w stanie zrobić dla Ciebie wszystko i za Ciebie wszystko, no poza kilkoma ważnymi rzeczami. A to przez to, że nie chce naruszać tak ważnej dla Ciebie wolności. Więc nie może za Ciebie chcieć kochać ludzi,  nie może za Ciebie chcieć być dobrym, nie może za Ciebie chcieć korzystać z łaski zbawienia. Kiedy jednak już zechcesz, On będzie Ci dawał moc do kochania, do bycia dobrym i będzie Cię zbawiał.  Bóg jest w stanie wszystko zrobić dla człowieka.

Dzisiejsze drugie czytanie (Flp 2,6-11) ukazuje jak niesamowicie Bóg nas kocha i że jest w stanie zrobić wszystko co możliwe dla człowieka. Pokazuje to Jego Syn w tzw. kenozie czyli totalnym uniżeniu siebie. Jezus, chociaż był Bogiem ciesząc się chwałą i miłością Trójcy Świętej porzucił to wszystko i przyszedł na ziemię. Nie po to, żeby odbierać chwałę, ale rodzi się w żłobie jako zwyczajny człowiek. Przyjął konsekwencje bycia człowiekiem, więc pracował, chorował, był zmęczony i głodny, czasem znużony itd. Na końcu, żeby nas zbawić umiera jak złoczyńca haniebną śmiercią krzyża. Obdziera się tam dla nas z boskości, z człowieczeństwa, a na końcu oddaje Matkę. Bóg jest w stanie zrobić wszystko dla człowieka.

To czytanie jest po to, żebyśmy poznali desperację miłości Boga. Patrząc przez jej pryzmat, dobrze przeżyjemy ten Wielki Tydzień. Nie będzie on dla nas tylko wspominaniem drastycznych scen z życia Jezusa. Będzie poznawaniem wielkich aktów miłości. To tak jak gdyby Bóg, wydarzenie po wydarzeniu, mówił do Ciebie: bezgranicznie Cię kocham! Zrobię dla Ciebie wszystko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *