XXII Niedziela Zwykła 2018 r.

Dzisiejsza Ewangelia jest kluczem do zrozumienia chrześcijaństwa. Jest duchowym narzędziem do sprawdzenia czy w ogóle jesteś uczniem Jezusa, czy rozumiesz co to jest Kościół, czy tylko wykorzystujesz Kościół do własnych, przyziemnych i osobistych celów, bez względu na to czy jesteś osobą duchowną czy świecką.

Apostołowie przestali robić te wszystkie rzeczy żydowskie, które przewidywało prawo, ponieważ spotkali prawdziwego Boga – Jezusa Chrystusa. Żydzi pozostają na etapie używania Boga do swoich celów. Ich swoista pobożność z obmyciami i ofiarami służyła do okłamywania swojego serca, że jest się w porządku w życiu duchowym. Czasem wiara służyła im do wywyższania się przed innymi. A czasami, jak w przypadku kapłanów, dawała pewną władzę duchową nad innymi. Dlaczego posuwam się do takiej oceny? Mówi o tym Ewangelia. Jeśli nie ma spotkania we wnętrzu człowieka z prawdziwym Bogiem, wtedy wychodzą z niego bardzo złe rzeczy. Najpierw złość na swoje życie, potem złe sądy nad innymi. Zaczyna panować grzech. Na końcu zaczyna się nienawiść do innych, a po cichu także i do siebie. Tutaj też leży odpowiedź na wiele przypadków samobójstw. 

Apostołowie mają Jezusa. Ich serca zaczynają się zmieniać. Robią to, co najważniejsze – poznają i zbliżają się do Boga. Odczuwają coraz większy spokój i spełnienie. Nie muszą czynić żydowskich zwyczajów.

Zobacz w swoim życiu, czy Bóg jest dla Ciebie prawdziwym kimś czy tylko czymś. Czymś, czym zaspokajasz swoje przyziemne pragnienia albo Kimś, kto jest z Tobą realnie, przemieniając Twoje życie i dając pokój i dobro, które przepełniają człowieka i wylewają się na innych. 

Jest to o tyle ważne, bo ma niesamowite konsekwencje w życiu. Myślę, że tu też leży klucz do zrozumienia, dlaczego ostatnio Kościół jest tak bardzo poraniony. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *