XXXII Niedziela Zwykła 2018 r.

Dzisiejsze Słowo Boże zaprzecza niektórym modnym głosom, że chrześcijaństwo jest religią opartą na mężczyznach: bo Pan Jezus, bo Apostołowie, bo prorocy i patriarchowie w Starym Testamencie. Bardzo proszę – dziś w Słowie Bożym mamy dwie kobiety. Dla mnie to wielkie bohaterki o niesamowitej wierze. Skromne i ciche, ale z jaką mocą przemawiają swoją postawą. Jedna z nich to wdowa z Sarepty, która u progu śmierci głodowej swojej i syna dzieli się z prorokiem Eliaszem ostatnim pożywieniem. Bez żadnego wahania i zastanawiania się co będzie dalej. Druga to cicha, uboga wdowa, która, jak zapewnia nas Pan Jezus, wrzuca swoje ostatnie pieniądze na ofiarę dla ubogich. To są jedyne jej pieniądze na przeżycie. Ale się nie waha.

Myślę, że obydwie kobiety prezentują sobą to, co jest istotą chrześcijaństwa. One nic nie mówiąc głoszą postawę, która jest prezentowana w pełni przez Jezusa. Dlatego myślę, że żyją już Królestwem Niebieskim. Na tą wspaniałą postawę składają się dwa elementy. Pierwszy to miłość do innych, szczególnie do potrzebujących. To z takiej miłości, która nic nie chce w zamian te ubogie wdowy decydują się na, jakby nie było, heroiczne czyny. Drugi element to głębokie zaufanie Bogu. Po oddaniu wszystkiego co się ma i stanięciu w ten sposób nawet przed wizją śmierci one zostawiają wszystko w ręku Boga. On jest Tym, który gwarantuje im życie. Taka postawa zawsze skutkuje wielkim działaniem Boga. A jak widzimy w Słowie, On opiekuje się wtedy jak dobry i troskliwy Ojciec. Jak już napisałem, ta postawa objawia się w pełni w Jezusie. On z wielkiej miłości nie myśli o sobie tylko ponosi śmierć na krzyżu za nas wszystkich. Jednocześnie całkowicie ufa Ojcu, że właśnie taki jest plan zbawienia i że zakończy się on zwycięstwem. 

Osobiście strasznie bliskie duchowo są mi te wdowy. Prezentują to, czego ciągle mi brakuje. Miłość bez granic do innych oraz absolutne zaufanie do Ojca Niebieskiego. Zobacz, że wszystkie pokręcone rzeczy w naszym życiu oraz brak szczęścia i spokoju serca wynikają z tego, że nie mamy takiej właśnie postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *