XXI Niedziela Zwykła 2020 r.

Słuchając dzisiejszej Ewangelii i dialogu Jezusa z Piotrem możemy łatwo się zdystansować, pomyśleć, że dotyczy ona tylko Piotra. Jest super historią jego wyboru jako pierwszego papieża. Nic bardziej mylnego. Nie ma ani jednego fragmentu Ewangelii, który nie dotyczyłby Twojego życia tu i teraz.

Wyobraź sobie, że to Tobie dziś Jezus daje klucze oznaczające władzę, ale też dużą odpowiedzialność. No właśnie tak jest. Jeśli jesteś umiłowanym dzieckiem i przyjacielem, za którego oddaje się życie dostajesz też część dziedzictwa Króla zarządzającego Królestwem Niebieskim. Nie tylko św. Piotr. Dostajesz klucze, więc jesteś odpowiedzialny za budowę i rozbudowę Królestwa Niebieskiego na ziemi. Dostajesz klucze do Kościoła, swojej rodziny, wspólnoty swoich przyjaciół i wiele innych wspólnot, które tworzysz. Jesteś za nie odpowiedzialny. Bo władza kluczy dana nam przez Boga nie oznacza lepkiej pokusy władzy nad innymi, ale potęgę odpowiedzialności za innych. Jesteś za nich odpowiedzialny, za ich rozwój i dobro. Dlatego Jezus rzuca w Ewangelii szybką odpowiedź na nasze słabe wyobrażenia na temat władzy: Władza nad innymi polega tylko na służeniu im!

Drodzy Czytelnicy, w tym miejscu chciałbym zatrzymać się nad waszą władzą kluczy, które dostaliście do Wspólnoty Kościoła. Pamiętaj że ty też zarządzasz nią. Nie tylko ksiądz, biskup czy papież. Jesteś odpowiedzialny i masz moc daną Ci od Boga na działanie w nim. Piszę to jako ksiądz. Nawet nie wiesz jak się cieszę, gdy widzę ludzi świeckich wykorzystujących swoją władzę kluczy w Kościele – którzy czytają i prowadzą śpiew na Mszy, którzy przychodzą i pytają czy nie mogliby czegoś zrobić dla parafii. Pytają w jaki sposób mogliby pomagać biednym. Służą wspólnocie, bo mają wiedzę na temat utrzymywania kościoła jako budynku i dzielą się tym z proboszczem. Czymś wspaniałym jest, gdy ktoś jako świecki potrafi głosić Ewangelię czy dawać publicznie świadectwo o Jezusie. Tak wykorzystywane jest w sposób perfekcyjny prawo kluczy, które dostaje każdy ochrzczony.

Prawo kluczy, czyli służba dla innych to strasznie ciężka sprawa obiektywnie patrząc. Ale nawet na to Jezus daje rozwiązanie. Dlatego pyta najpierw Apostołów i św. Piotra: Za kogo Mnie macie? Kim jestem dla Ciebie? Odpowiedź Piotra „Ty jesteś Mesjasz”, warunkuje to, że będzie dobrze służył innym, więc spokojnie może dostać klucze. To jest fundament służenia, a więc bycia odpowiedzialnym przez wszystkich. Jeśli Chrystus będzie dla Ciebie Mesjaszem, czyli jedynym Zbawcą i Tym, który rozwiązuje Twoje wszystkie problemy, małe i duże, oznacza to, że będziesz potrafił służyć innym. Jego niesamowita dobroć i łaskawość przez Twoje ręce będzie rozlewać się na innych.

Jak widzisz, dzisiejsza Ewangelia nie jest opowieścią fabularną o innych. Ona dotyka konkretnie Twojego życie i tego, że masz klucze do wnętrz innych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *